Szkolenie NCZ w Caritas Diecezji Włocławskiej
W dniach 11 – 12 października we włocławskim Garage Hotel odbyło się szkolenie dla liderów i wolontariuszy zaangażowanych w Program „Na codzienne zakupy”, którego celem było wsparcie działań wzmacniających wolontariat senioralny w Programie NCZ, zdobycie nowych umiejętności, podzielenie się posiadanym już doświadczeniem, dyskusja o różnych formach wsparcia seniorów w środowisku lokalnym, wypracowanie sposobów na skuteczne docieranie Wolontariuszy do osób starszych oraz minimalizowanie coraz bardziej powszechnego problemu samotności. W szkoleniu udział wzięło blisko 40 gości z diecezji włocławskiej, a także ale również przedstawicielki Caritas Diecezji Toruńskiej, Caritas Polska oraz Fundacja Biedronki.
Spotkanie rozpoczęło się w piątkowe przedpołudnie od powitania przybyłych gości przez Agnieszkę Magos – diecezjalnego koordynatora Programu oraz wspólnej modlitwy. Następnie każdy z uczestników się przedstawił i podzielił swoimi doświadczeniami w pracy z Seniorami. Aby wspomóc proces budowania wspólnoty organizatorka spotkania zaprosiła przybyłych do zabawy integracyjnej „ZEGAR”, dzięki której wolontariusze mieli szansę w swobodny sposób bliżej się poznać, a jednocześnie zniwelować stres i początkowe skrępowanie.
Kolejnym punktem szkolenia była konferencja pt. „Caritas w życiu człowieka”, którą wygłosił koordynator wolontariatu rejonu włocławskiego, ks. Szymon Jastrzębski. Prelegent, nawiązując do słów papieża Franciszka, podkreślił, że w działaniu Caritas zawsze najważniejszy jest człowiek. Ponadto opowiedział o strukturach Caritas, a także angażując uczestników próbował odpowiedzieć na pytanie, czy Caritas to dobroczynność czy filantropia. Swoją prezentację „okrasił” historiami swoich spotkań z seniorami, którymi się opiekuje w ramach Programu NCZ.
Na temat wolontariatu, zintegrowania środowiska wolontariuszy, zacieśniania więzi współpracy z Caritas Polska i diecezjalną Caritas, a także roli lidera wypowiedział się koordynator wolontariatu Caritas Diecezji Włocławskiej – ks. Artur Kosierb, który jednocześnie jest wolontariuszem w Programie „Na codzienne zakupy”. On także podzielił się swoimi wrażeniami ze wsparcia seniorów.
11 października odbyły się również warsztaty „Las w słoiku”. Były one swoistą propozycją zajęć, jakie wolontariusze mogą przeprowadzić wśród swoich Seniorów. Nie od dziś bowiem wiadomo, że oprócz ubóstwa materialnego, osoby starsze dotyka kryzys samotności. Receptą na jej zminimalizowanie mogą być właśnie różnego rodzaju aktywności, w tym warsztaty.
Na zakończenie intensywnego dnia Liderzy i Wolontariusze zostali zaproszeni na spacer urokliwymi alejkami Włocławka oraz do Interaktywnego Centrum Fajansu oraz włocławskiej Katedry. Wspólne zwiedzanie dziedzictwa kulturowego Włocławka sprzyjało zacieśnianiu relacji między uczestnikami oraz budowaniu wspólnoty Caritas.
Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od Eucharystii, która była sprawowana w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Miejsce Mszy Świętej zostało wybrane nieprzypadkowo, albowiem w tym roku przypada 40 rocznica męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.
Po formacji duchowej rozpoczęła się część szkoleniowa. Tematem przewodnim drugiego dnia spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo Seniorów. Pierwszy blok zajęć poświęcony był pierwszej pomocy. Uczestnicy pod okiem funkcjonariusza Straży Miejskiej ćwiczyli udzielanie przedmedycznych czynności ratunkowych, a także poznali podstawy samoobrony. Kolejnym punktem programu była prelekcja poprowadzona przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, którzy omówili kwestie związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami, z jakimi mogą spotkać się seniorzy.
Serdecznie dziękujemy obecnym specjalistom:
- Pani Magdalenie Piątkowskiej z Caritas Polska, która koordynuje program NCZ, za obecność i wsparcie Wolontariuszy oraz Liderów zaangażowanych w program NCZ,
- Pani Justynie Gierolińskiej z Fundacji Biedronki za podzielenie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w zakresie Programu „Na codzienne zakupy”,
- Akademii Pana Królika za poprowadzenie warsztatów „Las w słoiku”
- Panu Krzysztofowi Urbańskiemu ze Straży Miejskiej za przeprowadzenie zajęć z pierwszej pomocy i podstaw samoobrony,
- Pani Ewelinie Reszczyńskiej oraz Panu Tomaszowi Żychowiczowi z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, którzy przeprowadzili warsztaty z bezpieczeństwa seniorów w zakresie kryzysów i wojny.
Program NCZ gwarantuje długofalową pomoc seniorom i nie naznacza biedą, gdyż jego uczestnicy płacą za produkty kartą jak każdy inny klient sklepu. Dzięki naszemu wsparciu seniorzy lepiej się odżywiają, a zaoszczędzone środki mogą przekazać np. na wykupienie recepty. W aktualnej edycji Programu potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 200 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej przez okres 10 miesięcy. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka, z wyłączeniem alkoholu, papierosów, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych.
W Caritas Diecezji Włocławskiej z kart „Na codzienne zakupy” korzysta 250 seniorów, a w cały program zaangażowanych jest blisko 100 Wolontariuszy.