Ks.bp Wiesław Mering i ks.bp Stanisław Gębicki niosą pomoc syryjskim rodzinom

Diecezja Włocławska włącza się w pomoc rodzinom poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, obejmując wybrane rodziny wsparciem finansowym tak, aby mogły pozostać w swojej ojczyźnie i przetrwać najcięższe chwile ich życia. W program włączyli się biskupi z Włocławka: ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Stanisław Gębicki, którzy objęli opieką po jednej z rodzin. Zaproszenie do włączenia się w akcję zostało skierowane do wszystkich parafii diecezji.

Pomoc jest odpowiedzią na słowa Papieża Franciszka, który powiedział: „Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”. Jest ona skierowana do potrzebujących Syryjczyków w Aleppo w Syrii, uchodźców z Syrii w Libanie oraz ubogich Libańczyków dotkniętych kryzysem uchodźczym.

Podczas diecezjalnego zamknięcia Roku Miłosierdzia 12 listopada 2016 r. biskup włocławski Wiesław Mering zachęcał: „Słyszeliście pewnie, Siostry i Bracia, o inicjatywie, którą zgłosiła Caritas w Polsce. Inicjatywa Rodzina rodzinie. Ta inicjatywa oznacza, że znajdą się rodziny, parafie, dekanaty, poszczególni ludzie, świeccy czy duchowni, którzy zdecydują się przez sześć miesięcy pomagać określonej rodzinie w Syrii albo też Syryjczykom będącym na wygnaniu w Libanie. (…) Przychodzimy z pomocą ludziom, których widzimy w całej ich biedzie, opuszczeniu, upokorzeniu i beznadziejności na ekranach naszych telewizorów. Dlatego dobrze jest włączyć się, będąc kierowanym przez konkretną formę miłosierdzia, jako owoc roku, który właśnie kończymy. To jest pomoc, na wagę życia, pomoc na wagę życia tych ludzi, którzy na nią liczą i którzy jej potrzebują”. Podobną zachętę do duchownych i parafii diecezji skierował podczas spotkania księży dziekanów na początku grudnia 2016 r.

Jak można pomóc?

Każde środowisko, wspólnota czy dowolna osoba może wesprzeć rodziny syryjskie i libańskie za pośrednictwem strony internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl

Na stronie internetowej, w sekcji RODZINY OCZEKUJĄCE NA WSPARCIE przedstawione są dwie rodziny:
– pierwszą rodzinę można wesprzeć przekazując dowolną, stałą kwotę przez okres sześciu miesięcy, włączając się do zbiórki na rzecz rodziny wraz z innymi darczyńcami. Przy tej rodzinie widzimy koło wykresu informujące, ile środków potrzeba do objęcia rodziny systematyczną pomocą. Opcja te dedykowana jest darczyńcom indywidualnym.
– drugą rodzinę można objąć pomocą całościową zostając jej patronem przez 6 miesięcy, pokrywając w całości potrzebny jej budżet. Opcja ta dedykowana jest parafiom, wspólnotom, instytucjom.

Po wyborze rodziny należy wypełnić deklarację pomocy finansowej zobowiązującą do przekazywania konkretnych kwot przez okres 6 miesięcy. Do godziny czasu po wypełnieniu ankiety na wskazany w deklaracji mail przyjdzie korespondencja informująca o sposobie finansowania wybranej rodziny.
Oprócz zobowiązania do wsparcia wybranej rodziny przez okres 6 miesięcy można wykonać Gest Solidarności – czyli dokonać jednorazowej wpłaty w dowolnej wysokości. Wpłata ta zostanie przeznaczona na uzupełnienie brakujących środków dla rodzin lub objęcie pomocą kolejnych poszkodowanych.

Można dokonać także wpłaty na konto Caritas Diecezji Włocławskiej – nr konta: 36 1020 5170 0000 1502 0059 7583 – koniecznie z dopiskiem „Syria”.

Na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl znajdują się dwie listy rodzin: oczekujące na wsparcie oraz wspierane. Można przeczytać ich krótki opis, zobaczyć zdjęcia oraz poznać skalę potrzeb.
W dolnej części strony znajduje się sekcja darczyńców, w której możemy zobaczyć listę osób indywidualnych i instytucjonalnych tworzących wspólnotę darczyńców.
Na stronie internetowej znajdują się także informacje dotyczące sytuacji humanitarnej w Syrii oraz sytuacji uchodźców syryjskich w Libanie.
Osobną sekcję stanowi zbiór dokumentów nauczania Kościoła dotyczący kwestii uchodźców i migrantów.

Zdjęcie: caritas.pl