Ogólnopolska pielgrzymka osób w kryzysie bezdomności na Jasną Górę

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka…” – to hasło 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności, która odbyła się w sobotę, 11 listopada na Jasnej Górze. Na doroczne spotkanie, organizowane przez Caritas Polska, wybrali się również podopieczni naszego Schroniska.
Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach. Tam uczestnicy wysłuchali konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, podprzeora Jasnej Góry, który mówił o różnych rodzajach ubóstwa. Następnie głos zabrał nawrócony Grzegorza Kleszcza – trzykrotny olimpijczyk z Sydney, Aten i Pekinu. W swoim poruszającym świadectwie opowiadał o uzależnieniu i o tym, jak po zakończeniu kariery sportowej „otworzyły się wrota do przepaści”.
Do zgromadzonych pątników przemówili także ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który zwrócił uwagę na fakt, że bezdomnych najwięcej jest w dużych miastach oraz Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, który zwrócił uwagę, że hasło tegorocznej pielgrzymki „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka…” sugeruje, że istnieje nie tylko ubóstwo materialne, ale np. ubóstwo uczuciowe, które jest szczególnie smutne.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta w Kaplicy Matki Bożej, pod przewodnictwem częstochowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego.Duchowny w homilii podkreślił, że „Każdy potrzebuje czasu, rozmowy, zrozumienia i przyjaźni. To jest prawdziwa wartość, dlatego nigdy nie odwracaj twarzy od potrzebującego”.
Po Eucharystii, w siedzibie Caritas w Częstochowie, wszyscy uczestnicy pielgrzymki spotkali się na Agapie. Przy wydawaniu posiłków – dwudaniowego pysznego obiadu i podwieczorku oraz poczęstunku na drogę – pomagali młodzi wolontariusze, wśród których byli także uchodźcy z Ukrainy wspierani przez Caritas.
Po oficjalnym programie nasi pielgrzymi wygospodarowali również czas na modlitwę indywidualną oraz zwiedzanie Jasnej Góry.
Udział w pielgrzymce był dla włocławskich pątników przeżyciem budującym, odnawiającym oraz podtrzymującym nadzieję, wzmacniającym duchowo, psychicznie, a nawet fizycznie.
Wydarzenie ma przede wszystkim zwrócić uwagę na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa. Pielgrzymka wpisała się w obchodzony za tydzień siódmy Światowy Dzień Ubogich.