Poznajemy tajniki wypieku toruńskiego piernika
W ostatni poniedziałek stycznia, grupa podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom działającym przy Caritas Diecezji Włocławskiej wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Torunia. Mimo kapryśnej zimowej aury i śniegu padającego wprost do oczu wycieczkowicze dzielnie przemierzali uliczki miasta, poznając jego zakamarki i legendy. Uchodźcy, którzy znaleźli u nas schronienie poznali historię toruńskiej Krzywej Wieży, flisaka, który wyprowadził z miasta żaby czy też osiołka symbolizującego tortury, którym byli poddawani ówcześni żołnierze. Nie obyło się również bez pogłaskania Filusia czy pokłonienia się patronowi miasta.
Punktem kulminacyjnym wycieczki do grodu Mikołaja Kopernika była wizyta w Muzeum Żywego Piernika. Tam w magiczny sposób nasi podopieczni przenieśli się do średniowiecza, gdzie pod okiem Mistrza piernikarskiego zdobywali tajemną wiedzę i umiejętności związane z wypiekiem piernika. Każdy z uczestników warsztatów samodzielnie przygotował ciasto, a następnie przy użyciu drewnianych form stworzył toruńskiego piernika, którego otrzymał na pamiątkę.
Po zakończonych warsztatach nasi podopieczni przenieśli się na drugie piętro muzeum, gdzie znajduje się manufaktura z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Tam uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a także wysłuchali artystki malarki, która dekoruje pierniczki.
Ostatnim punktem wyjazdu był wspólny obiad.
Wycieczka, prócz walorów poznawczych i rozrywkowych, miała na celu zintegrowanie Ukraińców przebywających we Włocławku. Dobór uczestników wyjazdu – mamy wraz z dziećmi – był celowy i podyktowany chęcią zapoznania ze sobą osób borykających się z takimi samymi problemami i próbą stworzenia grupy wsparcia.