VI Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 13 listopada 2022 r. – po raz szósty – obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Mottem tegorocznego Dnia są słowa z Ewangelii według św. Marka: „Chrystus dla was stał się ubogim” (por. 2 Kor 8, 9) .

„Światowy Dzień Ubogich również w tym roku staje się na nowo swego rodzaju pozytywną prowokacją, która ma nam pomóc w refleksji nad naszym stylem życia oraz nad wieloma wymiarami ubóstwa, które pojawiają się w tym obecnym momencie dziejowym” – pisze papież Franciszek w tegorocznym orędziu, podkreślając, że niedostatek objawia się w najróżniejszy sposób i trzeba umieć go dostrzec. Temu zadaniu Caritas stara się sprostać od początku swojego istnienia, prowadząc programy skierowane do potrzebujących i ośrodki świadczące pomoc najuboższym rozsiane w całej Polsce.

Staramy się wszystkim pomagać

— Jesteśmy w oczywisty sposób pretendowani do tego, by pomagać ubogim i robimy to od wielu lat — mówi Małgorzata Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska. Caritas prowadzi w całej Polsce w diecezjach wiele placówek działających na rzecz bezdomnych. Schroniska, noclegownie, jadłodajnie. To miejsca, gdzie można otrzymać gorący posiłek, potrzebne rzeczy, ale przede wszystkim dobre słowo i ciepły kąt. Staramy się wszystkim pomagać. W zeszłym roku ponad 300 tys. osób uzyskało paczki żywnościowe w 800 punktach wydawania żywności prowadzonych przez Caritas – to prawie 20 tys. ton żywności. Zapraszamy wszystkich do angażowania się w tę pomoc — zachęca Małgorzata Jarszewska, przypominając jednocześnie, że właśnie nadarza się ku temu okazja, ponieważ 2 i 3 grudnia odbędzie się w sklepach zbiórka żywności w ramach akcji „Tak. Pomagam!”.

Do placówek Cartias świadczących pomoc należą także Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, których liczba w ostatnim czasie wzrosła do 32. Są to miejsca, gdzie wsparcie, nie tylko żywnościowe i rzeczowe, otrzymują uchodźcy z Ukrainy, których – jak mówi Małgorzata Jarszewska – dotknął szczególny rodzaj ubóstwa – ubóstwo wojenne.

Solidny support

— Na świecie prawie miliard ludzi żyje w ubóstwie materialnym za mniej niż 1,9 dolara dziennie. Obecnie zauważamy wzrost ubóstwa także wśród Polaków. Coraz więcej osób korzysta z jadłodajni i innego rodzaju pomocy udzielanej przez diecezjalne Caritas. Wiemy jednak, że nie wszyscy się po nią zgłaszają, bo z powodu swojego ubóstwa czują się zawstydzeni. Rozpoznanie ich potrzeb jest możliwe tylko w małej wspólnocie, na przykład parafialnej, sąsiedzkiej. Często o potrzebie pomocy informują nas Szkolne Koła Caritas czy właśnie osoby mieszkające blisko. O tym, jak ogromna jest skala ubóstwa dowiadujemy się także dzięki naszym największym programom pomocowym — mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomoc ubogim, bezdomnym, seniorom, a także uchodźcom świadczona na ogromną skalę nie byłaby możliwa bez programów realizowanych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne. Do największych należy Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, którego Caritas Polska jest partnerem. W ramach Podprogramu 2020, realizowanego w okresie od grudnia 2020 r. do października 2021 r., 11 843 tony produktów spożywczych o wartości 58,4 mln zł trafiły do 264 899 osób najbardziej potrzebujących.

Ogromnym wsparciem dla prowadzonych przez Caritas jadłodajni i innych akcji pomocowych jest również Spiżarnia Caritas – program, który jednocześnie realizuje wezwanie do niemarnowania żywności i troski o planetę. W ramach Spiżarni pełnowartościowe produkty spożywcze wycofane ze sprzedaży codziennie opuszczają magazyny i sklepy spożywcze, by trafić na stoły ubogich. W ubiegłym roku sprzedawcy przekazali organizacji w sumie ponad 7 tys. ton żywności o wartości ponad 88 mln zł.

Do największych programów Caritas należy również Karta „Na codzienne zakupy”, realizowany we współpracy z Fundacją Biedronki. Kierowany jest on do seniorów 60+ – ubogich, chorych, dotkniętych wykluczeniem. W ramach programu seniorzy otrzymują wsparcie finansowe przez 10 miesięcy w postaci karty przedpłaconej. W 2021 r. karty otrzymało 10 tys. osób. Ponadto do pomocy beneficjentom Karty zostało skierowanych 3,5 tys. wolontariuszy, którzy nie tylko udzielali pomocy w robieniu zakupów, ale także ofiarowali seniorom swój czas i życzliwość.

Obchody Światowego Dnia Ubogich w naszej Caritas

Również Caritas Diecezji Włocławskiej włączyła się w obchody VI Światowego Dnia Ubogich. Z okazji dzisiejszego Święta podczas uroczystej Eucharystii modliliśmy się za wszystkich pracowników oraz mieszkańców naszych schronisk, a także za wszystkich ubogich, cierpiących i samotnych. Naszej modlitwie przewodniczył Pasterz Kościoła Włocławskiego Ks. Biskup Krzysztof Wętkowski. Dziękujemy za serdeczną łączność z nami i dar spotkania przy Jezusie naszym Panu i Zbawicielu. „Chrystus dla nas stał się ubogim, aby nas Swym ubóstwem ubogacić…” Niech Boża miłość i bliskość pełna czułości i dobroci ubogaca nasze serca, abyśmy potrafili na co dzień wzajemnie obdarowywać się DOBREM.