Uroczystości w Schronisku JERYCHO

Dziś, w przededniu Światowego Dnia Chorego, Ikona Matki Bożej, która wczoraj przybyła do naszej Caritas, nawiedziła Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi JERYCHO. Ta dzisiejsza wizyta Matki i Królowej z Jasnej Góry była niezwykła i tak bardzo potrzebna całej wspólnocie placówki. W obliczu takiego wydarzenia i takich odwiedzin nikt nie pozostał obojętny i z wielką radością oraz wzruszeniem wyszedł na spotkanie Jasnogórskiej Pani.

Matkę Bożą w kopii Jej Cudownego Wizerunku przywitał Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski, który wprowadził Ikonę do Kaplicy. Tam słowa powitania wygłosiła kierownik Schroniska, a podopieczni złożyli kwiaty przed Obrazem.

Po ceremonii powitania została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ksiądz Biskup. Koncelebrowali kapelan Jego Ekscelencji – ks. Mateusz Szurgot, Dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej – ks. Jacek Kędzierski oraz Dyrektor Centrum Caritas w Koninie – ks. Artur Kosierb. We wspólnej modlitwie uczestniczyli mieszkańcy oraz pracownicy Schroniska JERYCHO, wolontariusze Caritas, Wojownicy Maryi oraz przybyli goście.

W homilii Biskup Krzysztof Wętkowski, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, podkreślił że „Maryja zawsze jest zainteresowana sprawą drugiego człowieka” oraz wskazał że Matka Boża uczy nas rozmowy z Jezusem. Ksiądz Biskup zaakcentował również, iż Maryja przez doświadczenie swego życia powinna być bliska każdemu z nas, albowiem nic Jej nie zostało oszczędzone i podobnie jak i my, przeżyła trudne życiowe momenty, lecz w przeciwieństwie do nas wszystkie doświadczenia przeżywa w duchu głębokiej wiary.

W kazaniu nie zabrakło również odniesienia do idei peregrynacji. Biskup Krzysztof podkreślił, że „Maryja przychodzi z takim samym przesłaniem z jakim przyszła pierwszy raz (…); żeby zobaczyć, jak tu żyjemy” i aby wysłuchać naszych spraw – tych które są dziękczynieniem, ale także radością czy też boleścią.

Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup nawiązując do czasu oraz miejsca, w którym odbywała się Eucharystia, zaakcentował jak ważnym jest sakrament namaszczenia chorych, którego ideą jest umocnienie człowieka w jego chorobie.

Następnie w obecności Jasnogórskiej Madonny Biskup Krzysztof prosił za wszystkich dotkniętych chorobami – zarówno ciała, jak i ducha – o umocnienie na tej drodze oraz udzielił Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Po Mszy Świętej, a także agapie, przyszedł czas na indywidualne spotkania mieszkańców i opiekunów placówki oraz przybyłych gości z Matką Bożą w Jasnogórskiej Ikonie Nawiedzenia.