Wydarzenia w świetlicy Caritas

Po roku przestoju, który był spowodowany pandemią, nasza świetlica działa pełną parą! Pani Patrycja „dwoi się i troi”, aby zapewnić swoim podopiecznym jak najwięcej atrakcji.

Od września, oprócz codziennych obowiązków i przyjemności, dzieci uczęszczające do świetlicy miały okazję wziąć udział w wielu wydarzeniach. Opiekunka przygotowała dla nich mnóstwo konkursów, a także zajęć plastycznych rozwijających kreatywność oraz koncentrację. Podczas prac nasi milusińscy zaprezentowali swoją bujną wyobraźnię, a także dzieliły się swoimi marzeniami.

Ważnym wydarzeniem w świetlicowej społeczności był Dzień Chłopaka. Najważniejsi tego dnia byli Jakub, Szymon M. Krystian, Kacper G, Wojciech, Maciek, Szymon R., Kacper K., Szymon K., Szymon R., Krzysztof, Artur, którzy otrzymali od swoich klubowych koleżanek dyplom „Super Chłopaka” oraz czekoladki. Na stołach zaś królowała pizza oraz słodkie babeczki, czyli to co najmłodsi lubią najbardziej.

Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii – to kolejna uroczystość obchodzona w świetlicy Caritas.Tego dnia w klubie zrobiło się bardzo głośno i wesoło, a to za sprawą wyjątkowych gości – pieska, świnki morskiej, szynszyla i innych pupili naszych podopiecznych. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naszymi „braćmi mniejszymi” uczy szacunku oraz wyrozumiałości do świata, a ponadto zwiększa wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia! Tego dnia niewątpliwie na twarzach wszystkich dzieci gościła radość. Zwierzęta były nie mniej zadowolone.

Z kolei 7 października ksiądz Adam Zieliński z Zespołu Szkół Katolickich wraz z wolontariuszami zorganizował dla dzieci i młodzieży ze świetlicy ognisko. Pogoda okazała się niezwykle sprzyjająca, kiełbaski pyszne, a towarzystwo wyborne. Gry oraz wspólne zabawy dodatkowo uatrakcyjniły spotkanie przy jesiennym ognisku.

Pani Patrycja łączy przyjemne z pożytecznym, bardzo troszcząc się o rozwój i poszerzanie wiedzy swoich podopiecznych. Z tego też powodu zorganizowała dwa spotkania edukacyjne. Pierwsze prowadziła p. Magdalena Klimkiewicz, która opowiedziała dzieciom, co to jest zdrowe odżywianie. Okazało się, że słodycze to nie jest wcale taki „zakazany owoc”, pod warunkiem, że smakuje się je z umiarem. Tak samo zresztą, jak produkty z innych grup spożywczych. Słuchacze dowiedzieli się także jak bardzo ważny jest ruch.

Drugie spotkanie poprowadziła p. Agnieszka Magos, która wprowadziła dzieci w arkana chemii. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia oraz rozbudzanie zainteresowania naukami ścisłymi. Prowadząca wspólnie z podopiecznymi świetlicy przeprowadziła kilka eksperymentów. Dzieci miały okazję między innymi obserwować proces tworzenia kryształów, czy też wybuch sztucznej lawy. Ponadto każde dziecko mogło samodzielnie stworzyć „smerfną masę”. Zadanie to okazało się dość problematyczne, a sukces odniosła tylko dwójka najmłodszych podopiecznych. Całe zajęcia okazały się bardzo kreatywne i niewątpliwie „odczarowały” podejście do chemii.

Ponadto podopieczni naszej świetlicy przyłączyli się do akcji „Krok za Grosz”. Programu polegającemu na zbieraniu kroków lub kilometrów przez zgłoszone świetlice, które będą organizować wspólne, regularne spacery, biegi lub wycieczki rowerowe. Zbieranie środków w wysokości 1 grosz za każdy krok lub 10 złotych za każdy kilometr wycieczki pieszej lub rowerowej zorganizowanych dla podopiecznych placówki, które potem Caritas Polska przekaże na wybranego przez świetlicę beneficjenta portalu UratujęCię, zasilając zbiórkę.

I to wszystko wydarzyło się raptem przez półtora miesiąca od rozpoczęcia roku szkolnego. A w planach już są kolejne imprezy, spotkania i zabawy… Niewątpliwie podopiecznych świetlicy Caritas czeka jeszcze wiele wrażeń!

Poniżej prezentujemy relację fotograficzną z opisanych wydarzeń.