Światowy Dzień Chorego

09.02.2016 r.

W czwartek 11 lutego obchodzić będziemy już XXIV Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne święto będzie miało szczególny charakter ze względu na ogłoszony 8 grudnia 2015 roku Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. To również szczególna okazja dla całej rodziny Caritas, zaangażowanej w pomoc chorym i cierpiącym.
Ojciec Święty Franciszek odprawi w tym dniu Mszę Świętą w Nazarecie, gdzie skupi się na rozważaniu hasła „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, zaczerpniętego z ewangelicznego opisu wesela w Kanie Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu na prośbę swojej Matki.

Dla Caritas Światowy Dzień Chorego jest okazją do podziękowania wolontariuszom i pracownikom zaangażowanym w posługę wobec chorych w licznych placówkach medycznych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych.

Dlatego wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem chcemy „prosić Jezusa miłosiernego, przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym braciom i siostrom chorym. Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych. My również, zdrowi lub chorzy, możemy ofiarować nasze trudy i cierpienia, jak tę zwykłą wodę, która wypełniła stągwie na weselu w Kanie Galilejskiej i została przemieniona w najlepsze wino.” / z Orędzia na XXIV Światowy Dzień Chorego/

Caritas w Polsce od ponad 25 lat rozwija posługę miłosierdzia i wyspecjalizowanej pomocy wobec osób chorych i starszych. Pierwszym działaniem podjętym przez Caritas były Stacje Opieki, świadczące pomoc osobom obłożnie chorym w ich domach. Ponadto w Polsce jest ponad 250 Stacji Opieki Caritas. Równie sprawna jest opieka hospicyjna Caritas, zarówno stacjonarna jak i domowa. W Polsce funkcjonuje ponad 50 hospicjów Caritas, które poza wyspecjalizowaną kadrą wspomagane są przez licznych wolontariuszy.

Niezwykle istotnym elementem opieki nad chorymi jest również dostęp do sprzętu medycznego. W 114 wypożyczalniach specjalistycznego sprzętu medycznego za symboliczną kwotę można wynająć i długoterminowo korzystać z nierefundowanych urządzeń – czyli z łóżek sterowanych elektrycznie z materacem przeciwodleżynowym, koncentratorów tlenu, ssaków medycznych i innych. Caritas prowadzą poradnie leczenia bólu, centra rehabilitacyjne, domy opieki i wiele innych instytucji w których pracuje wyspecjalizowana kadra oraz tysiące wolontariuszy wnoszących w posługę wobec chorych bezinteresowną wrażliwość, energię i miłość.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie Papieża. 11 lutego każdego roku Kościół Katolicki szczególnie wyraża troskę o osoby chore, potrzebujące opieki i wsparcia.

XXIV Światowy Dzień Chorego w Diecezji Włocławskiej

Program obchodów XXIV Światowego Dnia Chorego w Diecezji Włocławskiej 2016
Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5)

Rejon Włocławski pod przewodnictwem: Ks. Bp Ordynariusza Wiesława Meringa
11.02.2016 r. godz. 11.00 – wizyta u chorych i niepełnosprawnych w Domu Opieki Społecznej Nowa Wieś
– Eucharystia wraz udzieleniem Sakramentu Namaszczenia osób chorych

Rejon Sieradzki pod przewodnictwem: Ks. Bp Ordynariusza Wiesława Meringa
22.02.2016 r. w parafii św. Antoniego z Padwy – Zduńska Wola – transmisja przez Radio Maryja i TV TRWAM
godz. 16.00 – spotkanie z chorymi i przedstawicielami Służby Zdrowia w Szpitalu w Zduńskiej Woli
godz. 18.30 – Eucharystia wraz udzieleniem Sakramentu Namaszczenia osób chorych

Rejon Koniński pod przewodnictwem: Ks. Bp Stanisława Gębickiego
11.02.2016 r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole
godz. 16.00 – Eucharystia wraz udzieleniem Sakramentu Namaszczenia osób chorych.