Akcja „Skarbonka miłosierdzia” (Jałmużna Wielkopostna)

11.02.2016 r.

„Skarbonka miłosierdzia” to forma pomocy najbardziej potrzebującym w ramach ogólnopolskiej akcji „Jałmużna wielkopostna 2016” prowadzonej również w Caritas Diecezji Włocławskiej. Zebrane środki pomogą mieszkańcom diecezji w poprawie trudnej sytuacji życiowej.
Akcja polega na powstrzymaniu się od zbędnych wydatków (np. słodyczy, zabawek, ubrań itp.), w rezultacie czego można zaoszczędzone pieniądze przekazać na pomoc potrzebującym. Jest to – co prawda – podjęcie próby zmagań z samym sobą i wyrzeczenie, ale przynosi błogosławione owoce.

Jak włączyć się w akcję?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w specjalne skarbonki, która są udostępniane wiernym (wykonane z tektury i specjalnie oznaczone). W bieżącym roku Caritas przygotowała ich 30 tys. sztuk. Dystrybucją zajmują się Parafie, Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas oraz katecheci, którzy działają w porozumieniu ze swoimi księżmi proboszczami.

Na koniec akcji, po 40 dniach Wielkiego Postu, w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej lub w czasie Wigilii Paschalnej wszyscy, którzy do skarbonek wrzucali zaoszczędzone pieniądze, składają skarbonki w kościołach, w procesji z darami jako pomoc dla ubogich.

Co to jest jałmużna?

Jałmużna to więcej niż zwykła filantropia, a to ze względu na związek przekazanej ofiary pieniężnej z miłością, najcenniejszą z wartości. – Jałmużna jest wpisana w nasze życie chrześcijańskie i w Wielkim Poście nabiera szczególnego wymiaru. W tym czasie dokonujemy różnych wyrzeczeń, a one nie mogą być puste i iść na marne. Jałmużna to dzielenie się z drugim; ten kto ją składa, składa niejako samemu Jezusowi.

Owoce akcji

Akcja przynosi co roku owoce materialne. Zebrane fundusze skierowane są na realizację dzieł charytatywnych na rzecz potrzebujących z diecezji włocławskiej. Nie mniej ważne są duchowe owoce, które rozwijają w człowieku miłosierdzie, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach i w trwającym Roku Miłosierdzia.

Akcja „Jałmużna wielkopostna” uczy, że miłość bliźniego wymaga od nas daru z siebie: ofiarowania czasu, pieniędzy, zainteresowania. Jej głównym celem jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu miłosierdzia i wrażliwości na potrzeby innych osób oraz przypomnienie, że tradycyjne przygotowanie do Wielkanocy to post, modlitwa i jałmużna.

Dziękujemy wszystkim księżom, opiekunom SKC i PZC, katechetom i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w propagowanie akcji „Jałmużna Wielkopostna”.