Podsumowanie X Zbiórki Żywności – Tak, pomagam!

22.03.2016 r.

Około 450 ton żywności trafi przed świętami Wielkanocnymi do około 71 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez 38 diecezjalnych Caritas, dzięki przeprowadzonej w dniach 04-05 marca przedświątecznej – X Zbiórce Żywności.
W akcję zaangażowanych było prawie 20 tys. wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas w całej Polsce, którzy zbierali żywność w sklepach, by móc przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących. W naszej diecezji w akcję włączyły się 3 Szkolne Koła Caritas z Baruchowa, Sieradza i Zadusznik, i 1 Parafialny Zespół Caritas z parafii w Kruszynie i św. Pawła w Zduńskiej Woli. Zebrano 1748 kg żywności z 5 sklepów (3x Lewiatan, Biedronka i Delikatesy). Zaangażowanych w zbiórkę było 115 wolontariuszy.
X Zbiórka Żywności Caritas odbyła się w piątek i sobotę 04 – 05 marca. Wolontariusze pracowali w 2180 sklepach w całej Polsce, w tym w 1124 sklepach sieci Biedronka, 69 sklepach sieci Lewiatan, 63 sklepach POLOmarket oraz 40 hipermarketach Carrefour, 9 sklepach ABC, 65 sklepach Netto, w 23 sklepach Intermarche, 92 sklepach Społem, 21 sklepach TESCO oraz 19 sklepach MILA. Wolontariusze zbierali żywność również w sklepach: Auchan, Piotr i Paweł, Real, Stokrotka i wielu innych.

W koszach Caritas znalazły się: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy mięsne i warzywne, dżemy, majonez, sosy i zupy w proszku, herbata, płatki śniadaniowe, napoje i słodycze dla najmłodszych, a także środki czystości.

Zebrane artykuły zostaną przekazane potrzebującym w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla placówek Caritas. Okres Świąteczny jest czasem szczególnej troski o potrzebujących. W ostatnich latach przybyło w naszym kraju rodzin w niezwykle trudnej sytuacji materialnej, co jest odczuwalne we wszystkich diecezjalnych Caritas, udzielających pomocy doraźnej.

Składamy serdeczne podziękowania każdemu, kto zaangażował się w przeprowadzane przez Caritas zbiórki. To dzięki ludziom dobrej woli – możemy pomagać. Szczególne podziękowania należą się opiekunom SKC i PZC i kierownikom sklepów, w których udało się X raz przeprowadzić zbiórkę oraz wolontariuszom.